Sekstant na ścianę i inne przyrządy nawigacyjne
Sekstant na ścianę i inne przyrządy nawigacyjne

Przyrządy nawigacyjne – idealny pomysł na dekoracje

Sekstant, luneta czy kompas to przyrządy nawigacyjne od wieków wykorzystywane w żeglarstwie, przy pomocy których w ciekawy i oryginalny sposób możesz udekorować swój dom. Jak zaaranżować je we wnętrzach?

Nazwa sekstant wywodzi się z języka łacińskiego od słowa sexta, co oznacza szóstą część, ponieważ kątomierz, stanowiący podstawową część tego przyrządu, stanowi wycinek jednej szóstej koła.

przyrządy nawigacyjne upominek dla żeglarza

Sekstant ozdobny – idealny dodatek do wnętrz

Sekstant to optyczny przyrząd nawigacyjny służący do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem, a także kątków poziomów i pionowych pomiędzy obiektami widocznymi na Ziemi. To podstawowe narzędzie każdego nawigatora, znane i stosowane od wieków. Sekstant ozdobny to symbol wiedzy i doświadczenia, będący jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej prestiżowych symboli żeglarskich.

Mosiężny sekstant w drewnianym pudełku

Efektowny, duży, ciężki i masywny sekstant na ścianę wykonany z mosiądzu to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza. Niebanalny, fantazyjny kształt przyrządu w zestawieniu z efektownym, błyszczącym mosiądzem sprawiają, że sekstant powieszony na ścianie w salonie, przedpokoju czy gabinecie wprowadzi do wnętrza odrobinę szyku i elegancji nawiązującej do tradycji żeglarstwa.

Warto przy tym podkreślić, że dekoracyjny sekstant na ścianę posiada wszystkie niezbędne szkła i miary, m.in. lunetę, czyli tzw. limbus, miarkę, szkła czy lusterka ruchome, które pozwalają na jego praktyczne zastosowanie.

Sekstant został wynaleziony w 1731 r. przez angielskiego matematyka i wynalazcę rozmaitych przyrządów optycznych Johna Hadleya i w zasadzie w niezmienionej formie funkcjonuje po dziś dzień.

mosiężny sekstant dekoracja na ścianę

Pozostałe przyrządy nawigacyjne, które udekorują Twój dom

Sekstant na ścianę to nie jedyne urządzenie służące do nawigacji, które może pełnić rolę oryginalnej dekoracji we wnętrzu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Luneta dekoracyjna

Luneta żeglarska to przyrząd nawigacyjny przywodzący na myśl dawnych kapitanów, którzy przy jej użyciu wypatrywali na horyzoncie niebezpieczeństw w postaci skał i mielizn, jak i poszukiwali swojego macierzystego portu. Luneta to symbol kapitańskiej władzy i odpowiedzialności.

elegancka luneta

Współczesną wersję lunety wykonanej z mosiądzu, ozdobionej eleganckim, skórzanym, ciemno-brązowym paskiem na uchwycie możesz wykorzystać jako oryginalną ozdobę salonu czy gabinetu. Wystarczy postawić ją na półce, komodzie, lub biurku, by wykreować we wnętrzu niepowtarzalny, marynistyczny nastrój.

Kompas żeglarski w pudełku

Kompas żeglarski to urządzenie służące do wyznaczania odpowiedniego kierunku, który niesie za sobą bogatą symbolikę. To symbol dokonywania trafnych wyborów i wyznaczania właściwych kierunków w życiu.

Postawiony na biurku, komodzie lub półce kompas żeglarski wzbogaci wystrój wnętrza i wprowadzi do niego odrobinę morskiego uroku. Zdecyduj się na dekorację w postaci kompasu żeglarskiego, by każdego dnia móc przenosić się myślami na pokład dawnych żaglowców wypływających na dalekie wody.

 żeglarski przyrząd nawigacyjny

Okrągły termometr

Klasyczny, złoty termometr jachtowy wykonany z mosiądzu to estetyczna dekoracja wnętrza, którą można powiesić w dowolnym miejscu na ścianie lub przymocować do drewnianych mebli. Okrągły termometr w stylu marynistycznym wyróżnia duża, czytelna tarcza oraz kształt nawiązujący do bulaja, czyli okna na statku.

marynistyczny gadżet

Barometr, termometr i hydrometr, czyli stacja pogody

Stacja pogody to zestaw składający się z trzech urządzeń meteorologicznych, tj. barometru, termometru i hydrometru, które umieszczonej w efektownej oprawie będą stanowiły niebanalną i elegancka ozdobę wnętrza.

Stacja pogody to praktyczna dekoracja, wnosząca do wnętrza marynistyczny charakter, która w dokładny sposób dokonuje pomiaru ciśnienia, temperatury i wilgotności, tym samym dostarczając nam dokładnych danych dotyczących aktualnie panującej pogody.

Sekstant na ścianę i pozostałe przyrządy nawigacyjne to oryginalne dekoracje, których nie może zabraknąć we wnętrzu zaaranżowanym w stylu marynistycznym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl