Dekorujemy wnętrze po żeglarsku
Dekorujemy wnętrze po żeglarsku

Dekorujemy wnętrze po żeglarsku

Bogata i różnorodna morska i żeglarska tradycja stwarza nieograniczone możliwości wykorzystywania marynistycznych motywów w dekoracjach wnętrz i wkomponowywania żeglarskich elementów w nasze codzienne otoczenie. Dzięki pięknym marynistycznym dodatkom stworzycie pokój marynarski marzeń.

Kotwica dekoracyjna

Kotwica to podstawowy element wyposażenia każdej jednostki pływającej; służy do unieruchamiania jachtu lub statku. Najbardziej znany model to kotwica admiralicji.

Poszczególne kotwice różnią się między sobą konstrukcją, materiałem z którego są wykonane i rozmiarem, lecz najbardziej rozpoznawalny kształt kotwicy to dwa główne elementy: trzon oraz ramiona często zakończone łańcuchem. W dekoracjach wnętrz kotwica może stanowić samodzielną dekorację np. może pojawić się w postaci rzeźby lub statuetki na komodzie. Może również zostać wkomponowana w dekorację jako ozdobny emblemat, motyw ozdobny. Przykładem kotwicy użytej jako element dekoracji są lampy z kotwicą, zegary z kotwicą, wieszaki.

Kształt kotwicy pojawia się często na rożnych elementach i rzeczach codziennego użytku: poduszkach marynistycznych, wiekach drewnianych pudełek do kompasu, poduszkach, czapkach, piersiówkach.

Koło sterowe

Koło sterowe to serce i wizytówka jachtu. Jest kluczowym elementem statku, jachtu - każdej jednostki pływającej ponieważ pozwala kontrolować położenie płetwy sterowej i trzymać obrany kurs. Dzięki tej funkcjonalności w świadomości żeglarskiej nabrało szczególnego znaczenia jako narzędzie umożliwiające dotarcie do upragnionego celu.

Choć obecnie na większości jednostkach pływających stosuje się metalowe koła sterowe, w dekoracjach wnętrz największą popularnością cieszą się drewniane koła sterowe z tzw rumbami czyli tradycyjnymi rączkami, które charakterystycznie wystają poza obręcz koła.

Takie dekoracyjne koła sterowe mają swoją duszę, przywodzą na myśl piękne żaglowce, których były częścią. W zależności od naszych potrzeb  możemy dobrać koło o dowolnej średnicy na naszą ścianę - od najmniejszych 30 cm kółek, po duże, rozłożyste i dostojne koła jedno metrowe, których średnica sięga nawet jednego metra.

Oprócz wykorzystania motywu koła sterowego jako klasycznej dekoracji ściennej, możemy użyć tego elementu nieco subtelniej. Koło sterowe można wkomponować w ogólny design przedmiotu i architekturę produktu. Przykładem takiego wykorzystania motywu koła sterowego jest np. lampa z kołem sterowym, dzwon z kołem sterowym, lustro w kole sterowym albo podkładki pod piwo w ozdobnym pojemniku w kształcie koła sterowego.

Róża wiatrów

Róża wiatrów to klasyczne określenie "róży kompasowej" czyli tarczy busoli wraz z zaznaczonymi kierunkami świata. Róża wiatrów w tej postaci często była nanoszona na starodawne mapy mapy żeglarskie, zwłaszcza przed wprowadzeniem kompasu magnetycznego.

Obecnie wizerunek róży jest umieszczany na kompasach głównie celach dekoracyjnych. motyw róży wiatrów jest wyjątkowo mocno zakorzeniony w historii żeglarstwa dlatego jej motyw nieustannie przewija się przez szereg marynistycznych ozdób i dekoracji. Róża jako żeglarska dekoracja występuje jako: naklejka na ścianę, haft na poduszkach a przede wszystkim jako tło w tradycyjnych kompasach.

Przedmioty wykorzystujące motyw koła sterowego, kotwicy, róży wiatrów można znaleźć w sklepie z dekoracjami żeglarskimi Nautix.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl