Dekorujemy wnętrze po żeglarsku

Bogata i różnorodna morska tradycja stwarza wręcz nieograniczone możliwości wykorzystywania marynistycznych motywów w dekoratorstwie i wkomponowywania żeglarskich elementów w nasze wnętrza.

Kotwica dekoracyjna

Kotwica Kotwica to podstawowy element wyposażenia każdej jednostki pływającej; służy do unieruchamiania jachtu lub statku. Najbardziej znany model to kotwica admiralicji. Poszczególne kotwice różnią się między sobą konstrukcją, materiałem z którego są wykonane i rozmiarem, lecz najbardziej rozpoznawalny kształt kotwicy to dwa główne elementy: trzon oraz ramiona często zakończone łańcuchem. W dekoracjach wnętrz kotwica może stanowić samodzielną dekorację np. w postaci rzeźb i statuetek. Może również zostać wkomponowana w dekorację jako ozdobny emblemat. Przykładem są lampy z kotwicą, zegary z kotwicą lub wizerunki kotwicy na rożnych elementach i rzeczach codziennego użytku: wiekach drewnianych pudełek do kompasu, poduszkach, czapkach, piersiówkach.

Koło sterowe

Koło sterowe to serce i wizytówka jachtu. Jest kluczowym elementem statku wodnego ponieważ pozwala kontrolować położenie płetwy sterowej i trzymać obrany kurs. Dzięki tej funkcjonalności w świadomości żeglarskiej nabrało szczególnego znaczenia jako narzędzie umożliwiające dotarcie do upragnionego celu. Choć obecnie na większości jednostek pływających stosuje się metalowe koła sterowe, w dekoratorstwie największą popularnością cieszą się drewniane koła sterowe z tzw rumbami czyli tradycyjnymi rączkami "rączkami" , które charakterystycznie wystają poza obręcz koła. Takie koła mają swoją duszę, przywodzą na myśl piękne żaglowce, których były częścią. W zależności od naszych potrzeb na ścianę możemy dobrać koło o dowolnej średnicy - od najmniejszych 30 cm kółek, po duże, rozłożyste i dostojne koła jedno metrowe.

Oprócz wykorzystania motywu koła sterowego jako klasycznej dekoracji ściennej, możemy użyć tego elementu nieco subtelniej wkomponowując motyw koła w ogólny design przedmiotu i architekturę produktu. Przykładem takiego wykorzystania motywu koła sterowego jest np. lampa z kołem sterowym, dzwon z kołem sterowym, lustro w kole sterowym albo podkładki pod piwo w ozdobnym pojemniku w kształcie koła sterowego.

Róża wiatrów

róża wiatrówRóża wiatrów to klasyczne określenie "róży kompasowej" czyli tarczy wraz z zaznaczonymi kierunkami świata. Róża w tej postaci często była nanoszona na starodawne mapy mapy żeglarskie, zwłaszcza przed wprowadzeniem kompasu magnetycznego. Obecnie wizerunek róży jest umieszczany na kompasach głównie celach dekoracyjnych. motyw róży wiatrów jest wyjątkowo mocno zakorzeniony w historii żeglarstwa dlatego jej motyw nieustannie przewija się przez szereg marynistycznych dekoracji. Róża jako żeglarska dekoracja występuje jako: naklejka na ścianę, haft na poduszkach a przede wszystkim jako tło w tradycyjnych kompasach.