Opis
Koc marynistyczny - niebieski z kotwiczkami
Gruby, ciepły, mięciutki i miły w dotyku koc marynistyczny z morskim wzorem w kotwice, które wyraźnie akcentują jego żeglarski charakter.
Koc jest dwustronny w kolorze niebiesko-błękitnym. Ponieważ na drugiej stronie kolory zostały odwrócone, koc może posłużyć np. jako narzuta na łóżko w jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu w zależności od preferencji. Kocyk jest zakończony ozdobnymi frędzelkami z dwóch stron.
Koc posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który potwierdza bardzo wysoką jakość produktu oraz świadczy o tym, że materiał z którego został wykonany, nie zawiera substancji szkodliwych dla skóry, zdrowia i środowiska.
Rozmiar | 200 cm x 150 cm |
Wzór | kotwica, dwustronny |
Materiał | 60% bawełna, 35% akryl, 5% poliester |
Produkcja | Polska |
Trochę o kotwicach:
Kotwica to część wyposażenia jachtu, statku, okrętu i służy głównie do unieruchomienia jednostki na wodzie przez zaczepienie o dno. Czasem kotwicę stosuje się również do hamowania lub wykonywania manewrów na wodzie.
Kotwice mogą być produkowane ze stali kutej bądź walcowanej, rzadziej bywają odlewane ze staliwa. Głównymi częściami kotwicy są trzon oraz łapy zakończone tzw. pazurami. W żeglarstwie istnieje duża ilość rodzajów kotwic, które znacznie różnią się od siebie budową i kształtem. Wszystkie kotwice jednak działają na tej samej zasadzie: jednostka pływająca zrzuca kotwicę, a następnie zaczyna ją wlec w dryfie.
Pomniejszenie kąta między liną prowadzącą od kotwicy a dnem, spowodowane oddalaniem się jachtu lub statku, sprawia, że kotwica ustawia się tak, że łapy zostają skutecznie zahaczone o dno, co utrzymuje statek nieruchomo w jednym miejscu. Kształt i cała konstrukcja kotwicy sprawia, że jej wyrwanie i sprowadzenie z powrotem na pokład jest możliwe przy jednym ustawieniu statku, gdy kotwica jest pionowo pod statkiem lub jachtem tzn tj gdy lina kotwiczna patrzy pion.
Skuteczność kotwicy jest uzależniona od siły trzymającej i ciężaru kotwicy. Owa siła trzymająca jest kluczowa i jest najważniejszym parametrem kotwicy.
W skrócie jest to siła, którą kotwica może przenieść, nie przemieszczając się. Jest uzależniona głównie od ciężaru i rodzaju kotwicy oraz od rodzaju dna zbiornika. Dlatego przy zakotwiczania ważna jest praca projektanta kotwicy, który dobiera kotwicę uwzględniając rozmiar i ciężar jednostki, a kapitan decyduje jakiej kotwicy użyć, uwzględniając rodzaj podłoża w którym kotwica ma w danym dniu zakotwiczyć.